Montáž a instalace fotovoltaiky: Cena, návratnost, dotace 2024

Fotovoltaiku instaluje na své nemovitosti čím dál více jednotlivců i firem. Ukazují to nejen solární panely, které se objevují na střechách, ale i data. Jen v roce 2022 vyrostl český trh s fotovoltaikou více než 3,5násobně. Instalace fotovoltaiky má však své nároky. Co konkrétně je pro instalaci fotovoltaiky nutné zařídit? Jak probíhá montáž? A vyplatí se fotovoltaika? Na to se zaměříme v následujícím článku.

Kdy instalovat fotovoltaiku

Důvodů, proč může být instalace fotovoltaiky dobrý nápad, je hned několik. Pojďme si shrnout ty nejdůležitější.

1. Když chcete ušetřit za energie

Jakmile máte na své střeše nainstalovanou fungující fotovoltaickou elektrárnu, získali jste vlastní zdroj bezplatné energie. Díky tomu snížíte účty za elektřinu, kterou si kupujete ze sítě. Ve slunečných letních dnech můžete být dokonce zcela energeticky soběstační! Vaše náklady na domácnost tím (mnohdy i velmi výrazně) klesnou. Ve výsledku budete mnohem méně ohroženi energetickou chudobou, která trápí více než milion Čechů. Bohužel se dá předpokládat, že energetická krize spolu s inflací situaci ještě zkomplikují. Investice do fotovoltaiky tak dává velký smysl. 

2. Když hledáte investici s velmi dobrou návratností

Návratnost investice do fotovoltaiky začíná na 5–6 letech. Životnost fotovoltaického systému je ze záruky 25 let, ale reálně se počítá na desetiletí. Pro představu, po 25 letech fungování neklesne výkon vaší solární elektrárny o více než 15–20 %. Dobře navržený fotovoltaický systém vám tak bude generovat „zisk“ v podobě úspor za elektřinu po dlouhá léta. Instalace FVE může proto být velmi chytrou investicí, která zvládne konkurovat i některým bankovním produktům.

3. Když vám záleží na životním prostředí

Zprávy o dopadech klimatických změn se množí každým dnem. Bohužel každý Čech, který využívá elektřinu ze sítě, planetě příliš neprospívá. Důvod? Více než 53 % energie vyrobené v Česku pochází z fosilních zdrojů.

Oproti tomu fotovoltaická energie je čistá a nevytváří emise skleníkových plynů, které přispívají ke globálnímu oteplování a změně klimatu. Instalací solárních panelů přispíváte k ochraně životního prostředí a snižujete svoji uhlíkovou stopu.

Zejména u firemních instalací tím dáváte najevo, že jste progresivně smýšlející podnik, kterému záleží na budoucnosti. To je v dnešním světě důležitá hodnota pro vaše současné i potenciální zaměstnance, investory, partnery a zákazníky. Fotovoltaika se skvěle vyjímá v reportingu udržitelnosti a zlepšuje vaše ESG skóre.

4. Když chcete zvýšit hodnotu své nemovitosti

Montáží fotovoltaických panelů zvyšujete hodnotu své nemovitosti. Kdo by nechtěl nemovitost s vlastním nezávislým zdrojem energie, který má životnost desítky let? Pro potenciální kupce jsou nižší energetické náklady a ekologický přínos atraktivní výhoda. FVE navíc zlepšuje energetický štítek vašeho domu.

5. Když chcete být nezávislí na dodavateli elektřiny

S fotovoltaikou se částečně osamostatníte od tradičních dodavatelů elektřiny. Můžete si generovat vlastní elektřinu a mít větší kontrolu nad svou energetickou spotřebou. Jestliže investujete do fotovoltaiky s akumulací, nijak vás nezaskočí ani výpadky proudu. To může být velká výhoda jak pro firmy, tak pro soukromé chovatele a pěstitele, kterým by takový výpadek (pokud by trval delší dobu) mohl ohrozit podnikání.

Podmínky pro montáž fotovoltaiky

Prvním krokem realizace fotovoltaického systému je zhodnocení požadavků vaší domácnosti či firmy a také možností, které se pro instalaci a montáž fotovoltaiky nabízejí. 

Mezi požadavky na fotovoltaiku patří v první řadě vaše energetická spotřeba (dozvíte se ji z účtu za elektřinu, který by vám měl pravidelně posílat váš dodavatel) a provozní nároky (zejména chcete-li FVE s akumulací, či bez). Pozor, při plánování fotovoltaiky nezapomeňte zohlednit nejen potřeby současné, ale i ty budoucí (klimatizace, vyhřívaný bazén, nákup elektromobilu). Vždyť fotovoltaiku pořizujete na desítky let.

V oblasti možností pro montáž budoucí FVE se zaměřte především na velikost prostoru, kam chcete solární panely instalovat (kromě střechy to může být i garáž, stodola nebo jiné místo). Nezapomeňte, že při montáži fotovoltaických panelů hraje roli orientace na světové strany a také sklon (účinnost je nejvyšší, když sluneční paprsky dopadají na panely co nejvíce kolmo – proto se v každé zeměpisné šířce instalují panely pod trochu jiným úhlem).

Otázky, které byste si v první fázi měli klást, zní:

  • Jaká je energetická spotřeba mé domácnosti/firmy?
  • Jaké jsou provozní nároky? Potřebuji fotovoltaiku s akumulací, či bez?
  • Budu chtít na fotovoltaiku získat dotaci? Dokážu splnit dotační podmínky?
  • Jaké jsou mé finanční limity pro pořízení fotovoltaiky?
  • Kam chci fotovoltaiku instalovat? Mám pro montáž vhodné podmínky?

Pokud si s čímkoliv nejste jisti, neváhejte se na nás obrátit. Rádi zodpovíme vaše dotazy v rámci bezplatné konzultace.

Co ovlivňuje cenu instalace fotovoltaiky

Nejspíš máte na jazyku: Fotovoltaika zní lákavě, ale na kolik peněz mě vyjde? Cena fotovoltaiky se odvíjí od různých kritérií. Patří mezi ně:

  • Velikost a výkon fotovoltaiky
  • Možnosti montáže
  • Konkrétní typ FVE (zejména chcete-li bateriového úložiště, či nikoliv)
  • Jedná-li se o instalaci na rodinný dům, nebo pro firmu (v případě firemních zákazníků vstupuje do hry větší množství parametrů) 

Z toho důvodu je možné kalkulovat přesnou cenu fotovoltaiky pouze na základě relevantních informací o vaší nemovitosti, lokalitě a energetických potřebách. Ozvěte se nám a společně vše probereme v rámci nezávazné konzultace.

Kolik stojí instalace fotovoltaiky?

Je důležité si uvědomit, že cena solární elektrárny nezahrnuje pouze samotnou hodnotu fotovoltaických panelů, případně jejich montáž. Solární systém se skládá z celé řady komponent a technologií, nemluvě o projektové práci, která je pro jeho realizaci potřeba.

Tip: Přečtěte si podrobný článek o ceně fotovoltaiky na rodinný dům. Chcete fotovoltaiku pro svoji firmu? Pro vás jsme připravili článek Fotovoltaika pro firmy: Cena, návratnost a dotace v roce 2023.

Abychom vám dali alespoň rámcovou představu o cenách jednotlivých součástí solárního systému, připravili jsme pro vás zjednodušený přehled:

Náklady na technologie

Položka
Orientační cena
Solární panely

cca 9 000 Kč za 1 kWp

Střídač

od 50 000 do 90 000 Kč

Bateriové úložiště

od 15 tisíc do 18 tisíc Kč/1 kWh

Kotvící materiál

od v řádu desítek tisíc korun v závislosti na velikosti FVE

Rozvaděče a elektromateriál

cca 65 000 Kč

Náklady na projekt

Položka
Orientační cena
Tvorba projektu FVE + dotace

do 25 tisíc do 70 tisíc Kč

Náklady na instalaci a montáž

Položka
Orientační cena
Montáž

cca 5 500 Kč za 1 kWp

Doprava osob a materiálu, instalace plošiny

od 2 000–13 000 Kč v závislosti na lokalitě a podmínkách instalace

Revize a uvedení do provozu

cca 5 000 Kč

Chcete-li například instalovat fotovoltaiku s akumulací na rodinný dům, může výsledný účet vypadat nějak takto:

Modelová kalkulace FVE: 10 KWp FVE s baterií 11,6 KWh

Položka
Orientační cena
Fotovoltaické panely + montáž

139 000 Kč

Střídač a baterie

215 000 Kč

Elektroinstalace a uvedení do provozu

76 000 Kč

Projektová dokumentace + revize

15 000 Kč

Doprava osob a materiálu, instalace plošiny

10 500 Kč

Celková cena FVE bez dotace

455 500 Kč bez dotace

Dotace

-220 000 Kč (podmínky od 1. 9. 2023)

Cena po započtení dotace

235 500 Kč

Dotace na fotovoltaiku

V České republice lze na domácí i firemní fotovoltaiku čerpat dotace. Níže přinášíme souhrn nejčastěji využívaných dotačních programů.

Nová zelená úsporám

Nová zelená úsporám je bezesporu nejoblíbenějším dotačním titulem pro rodinné a bytové domy. Tento dotační program Ministerstva životního prostředí administruje Státní fond životního prostředí ČR. Co je dobré vědět?

  • O tuto dotaci můžete požádat od září 2023
  • Dotace se vyplácí zpětně
  • Maximální výše dotace je 200 tisíc Kč na jeden rodinný dům
  • Dotaci lze využít pouze na nové FVE
  • Maximální podporovaný výkon FVE je 10 kWp
  • Maximální podporovaná kapacita baterie je 20 kWp

Kompletní podmínky dotačního programu Nová zelená úsporám od září 2023 najdete pod tímto odkazem.

Tip: Přečtěte si vše o dotačních programech na fotovoltaiku, jejich podmínkách a možnostech podpory, které stát nabízí jednotlivcům i firmám. 

Nová zelená úsporám Light

Dotační program Nová zelená úsporám Light je určený pro domácnosti ohrožené energetickou chudobou. Využít jej můžete na instalaci solárního systému pro ohřev vody.

  • Pro čerpání dotace NZÚ Light musíte pobírat starobní či invalidní důchod nebo příspěvek na bydlení, zároveň musíte být majitelem či spolumajitelem domu a mít v něm trvalý pobyt
  • Důchod či příspěvek na bydlení musí pobírat také všichni členové domácnosti
  • Výše dotace je 90 tisíc Kč
  • Příjem žádostí trvá do 31. 12. 2024 nebo do vyčerpání peněz

Podmínky čerpání dotace NZÚ Light naleznete pod tímto odkazem.

Dotace pro firmy

Také firmy mají možnost čerpat na instalaci fotovoltaického systému dotace. Dotační tituly Národního plánu obnovy, Modernizačního fondu či Operačního programu Technologie a aplikace pro konkurenceschopnost by měly být vyhlášené ve 3. či 4. kvartálu 2023.

Máte zájem o dotaci, ale nemáte ve firmě kapacity sledovat aktuální dotační tituly a studovat podmínky žádostí? Od toho jsme tady. Ve Smart Phoenix máme dotační experty, kteří vám pomohou s výběrem správného dotačního titulu a postarají se i o administraci žádosti. Stačí se ozvat.

Návratnost investice do FVE

Důležitým aspektem při rozhodování, zda se vám instalace fotovoltaiky vyplatí, je návratnost investice. Tento pojem říká, za jak dlouho vám úspory z fotovoltaického systému zaplatí počáteční investici do FVE. Návratnost investice je zkrátka mnohdy tím nejdůležitějším, co by vás před montáží FVE mělo zajímat.

Jak se návratnost počítá? Bohužel to není tak jednoduché – návratnosti investice do fotovoltaiky ovlivňuje velké množství proměnných, z nichž některé jsou dané celospolečenskými technologickými a ekonomickými trendy. Pro představu, vliv na návratnost mají:

  • Velikost fotovoltaického systému (a jeho výkon)
  • Vaše energetické nároky
  • Způsob dosavadního, resp. budoucího ohřevu vody a vytápění
  • Detaily instalace FVE, zejména typ použitých komponent a jejich výrobce
  • Místo instalace, typ střechy, konkrétní řešení FV instalace a montáže
  • Bude FVE pracovat v kombinaci s tepelným čerpadlem?
  • Predikce vývoje cen elektřiny na maloobchodním trhu a velkoobchodní burze
  • Inflace

Obecně se dá říct, že návratnost začíná na 5–6 letech, přičemž garantovaná životnost fotovoltaiky je 25 let (reálná životnost bývá o dost delší). Pravdou však je, že v závislosti na konkrétní aplikaci může být návratnost dokonce kratší, ale i podstatně delší. 

Tip: Vše, co je dobré vědět o návratnosti investice do fotovoltaiky, jsme pro vás sepsali do článku.

Chcete-li skutečně fundovaný odhad návratnosti investice, a nikoliv pouze obecná čísla z internetu, je nejlepším řešením oslovit odbornou firmu, jež se realizacemi FVE zabývá. Ve Smart Phoenix je propočet návratnosti investice nedílnou součástí každé FVE, kterou pro své zákazníky instalujeme. 

Montáž a instalace fotovoltaiky krok za krokem

Co vás čeká, pokud se rozhodnete solární systém instalovat na svoji střechu? Celý proces se skládá z několika kroků:

  1. Zhodnocení požadavků a možností
  2. Zaměření místa instalace a návrh systému
  3. Nabídka a podpis smlouvy (pokud FVE bude realizovat odborná firma)
  4. Tvorba projektu
  5. Montáž FVE
  6. Testovací provoz a revize
  7. Paralelní připojení k distribuční síti
  8. Vyřízení dotace

Fotovoltaika na klíč vs. montáž FVE pro vlastní ose

Pokud se rozhodnete pro instalaci fotovoltaiky, máte v zásadě dvě možnosti. Za prvé, svěřit celý proces do rukou odborníků z realizační firmy v rámci služby fotovoltaiky na klíč. Tato služba znamená, že veškeré starosti s přípravou, propočty, návrhem FV systému, montáží i nezbytnou administrativou (jako jsou vyřízení dotace či žádosti o paralelní připojení) můžete hodit za hlavu – postará se o ně dodavatel služby.

Tip: Přečtěte si, co všechno služba fotovoltaiky na klíč zahrnuje, jaké jsou její výhody a na kolik peněz vás vyjde.

Druhou možností je, že si jednotlivé kroky potřebné k instalaci fotovoltaiky vyřídíte svépomocí. To znamená, že se sami postaráte například o montáž panelů na střechu nebo o vyřízení dotace. Tato cesta však není pro začátečníky – rozhodně doporučujeme mít znalosti o elektrotechnice a fotovoltaických systémech.

Přesto je nereálné, abyste celý proces zvládli zcela sami. Minimálně propojení kabelů mezi rozvaděči a střídačem by měl provést elektrikář nebo odborník firmy, která se instalací a montáží fotovoltaiky zabývá.

Má tedy instalace svépomocí nějaké výhody? Z našich zkušeností vyplývá, že oproti FVE na klíč ušetříte asi 15–20 % nákladů. Úspora peněz však bude vykoupená časem, který budete muset do instalace svého fotovoltaického systému investovat. 

Další články

Odborná konzultace zdarma

Neváhejte a kontaktujte nás zcela nezávazně.

Během 1-2 pracovních dnů se s Vámi spojí náš odborník.

Vyslechne Vaše potřeby, posoudí situaci a navrhne optimální řešení.

Jste-li spokojeni, přistoupíme k dalším kroků směřujícím k realizaci.

Kontaktní informace budou využity pouze pro komunikaci s Vámi. Odesláním formuláře souhlasíte se zpracováním osobních údajů.
Děkujeme! Brzy se Vám ozveme.
Něco se pokazilo. Zavolejte nám nebo zkuste napsat později.
Na webu používáme cookies, pro jejichž použití a zpracování potřebujeme Váš souhlas. Více informací.