Nejlevnější fotovoltaika v roce 2024

Rád byste zvýšili svoji energetickou soběstačnost a snížili své měsíční účty za elektřinu pomocí fotovoltaiky? Hledáte možnosti, jak realizovat svoji solární elektrárnu za přijatelné náklady? Pojďme se podívat, jaké jsou v roce 2023 možnosti pořízení fotovoltaické elektrárny za co nejnižší cenu. V článku najdete i orientační částky za jednotlivé položky.

Fotovoltaické elektrárny zažívají v poslední době boom. Obrovský nárůst zájmu (co do výkonu vyrostl český trh s fotovoltaikou v roce 2022 o 366 %) je důsledkem zdražujících energií, vysoké inflace a také touhy po energetické soběstačnosti a nezávislosti. Zkrátka a dobře, kdo by nechtěl mít vlastní spolehlivý zdroj energie, který mu po následujících 25 let bude vyrábět elektřinu zdarma, a navíc zcela bez emisí?

Jak funguje fotovoltaika

Fotovoltaická elektrárna (FVE) vyrábí elektřinu prostřednictvím slunečního záření. Každý laik si pod pojmem fotovoltaika představí zejména solární panely na střechách, ovšem solární elektrárna se skládá z celé řady komponent. Čtyři základní jsou:

Fotovoltaické panely: Fotovoltaické panely obsahují fotovoltaické články, které využívají tzv. fotovoltaický jev. Když sluneční paprsky dopadají na fotovoltaický článek, dochází k uvolňování elektronů, což vytváří stejnosměrný elektrický proud.

Střídač: Stejnosměrný proud vyrobený fotovoltaickými panely se musí být přeměnit na střídavý proud, který je použitelný pro elektrické spotřebiče ve vašem domě. K tomu slouží zařízení zvané střídač. Střídač přeměňuje stejnosměrný proud na střídavý proud o přesné frekvenci a napětí, jež odpovídá elektrické síti ve vašem domě.

Elektrický rozvod: Střídač připojuje výstupní střídavý proud k elektrickému rozvodu ve vašem domě. Tím se elektrická energie, kterou vyrobí fotovoltaický systém, přivádí k vašim spotřebičům a zařízením. Pokud je v daném okamžiku fotovoltaická elektrárna schopná vyrobit více energie, než se spotřebuje ve vašem domě, přebytečná energie se může poslat do elektrické sítě.

Baterie (volitelná položka): Posílání vyrobené energie do distribuční sítě však není vždycky efektivní. Za energii vyrobenou fotovoltaikou jste zaplatili pořizovacími náklady za solární elektrárnu, a tak se nabízí využít vyrobenou elektřinu do posledního elektronu. Proto bývají součástí fotovoltaického systému baterie. 

Do baterií ukládá vaše FVE přebytečnou energii určenou k pozdějšímu použití. Díky tomu je možné využít energii z fotovoltaiky i ve chvílích, kdy slunce nesvítí, například večer nebo v oblačných dnech. 

Baterie je v případě fotovoltaické elektrárny sice volitelná položka, ovšem u domácí fotovoltaiky se bez ní málokdy obejdete. Důvodem je fakt, že přes den, kdy je výkon FVE nejvyšší, jste většinou v práci. Hlavní část spotřeby tak připadá na ráno a na večer – a tehdy je baterie nepostradatelná.

Co ovlivňuje cenu fotovoltaiky

Finální částka, kterou za fotovoltaiku zaplatíte, závisí na několika kritériích. Fotovoltaika se totiž obvykle nekupuje jako balíček ve stylu „jedna velikost padne všem“. Naopak, kvalitní dodavatel fotovoltaiky vám FVE navrhne přesně na míru vaší nemovitosti i energetickým potřebám. Parametry, od nichž se cena fotovoltaiky odvíjí, jsou:

1. Velikost fotovoltaiky

U fotovoltaiky platí, že čím více panelů, tím větší výkon. Za větší a výkonnější fotovoltaiku tak zaplatíte více peněz než za fotovoltaiku malou – vyšší jsou totiž i náklady na technologie a montáž. Významnou cenovou položkou jsou baterie, a zde opět platí, že větší fotovoltaika vyžaduje větší (a dražší) bateriové úložiště. Orientační ceny jednotlivých položek se u FVE pro rodinný dům pohybují takto:

Položka
Cena
Fotovoltaické panely

cca 9 000 Kč za 1 kWp

Střídač

od 50 000 do 90 000 Kč

Baterie

od 15 tisíc do 18 tisíc Kč/1 kWh

Kotvící materiál

od v řádu desítek tisíc korun v závislosti na velikosti FVE

Rozvaděče a elektromateriál

cca 65 000 Kč

Jak zjistit, jak velikou FVE potřebujete? Velikost (tj. výkon) FVE závisí na energetické spotřebě vaší domácnosti. V ideálním případě by měla fotovoltaika pokrýt vaši spotřebu. Právě tehdy nabízí nejlepší poměr cena/výkon. Pokud o své spotřebě nemáte přehled, podívejte se na vyúčtování elektřiny – tam tento údaj najdete. Nezapomeňte však, že FVE pořizujete na minimálně 25 let. Do ideální velikosti FVE je tedy třeba započítat i spotřebiče a technologie, které plánujete pořídit (třeba klimatizaci nebo elektromobil). 

2. Možnosti montáže

Množství panelů, způsob jejich ukotvení, typ střechy, lokalita a další faktory instalace také ovlivňují finální cenu FVE. 

Položka
Cena
Montáž

cca 5 500 Kč za 1 kWp

Doprava osob a materiálu, instalace plošiny

od 2 000–13 000 Kč v závislosti na lokalitě a podmínkách instalace

Revize a uvedení do provozu

cca 5 000 Kč

Typ řešení fotovoltaické elektrárny

Existuje několik typů fotovoltaických systémů v závislosti na použitých technologiích. Principem těchto řešení je většinou termín odložená spotřeba – tedy způsob, jak využít energii získanou ze slunce i ve chvíli, kdy slunce zrovna nesvítí. A naopak, jak uchovat energii v době, kdy ji vaše solární elektrárna vyrábí, ale vy jste zrovna v práci nebo na víkend pryč.

On-grid FVE: Tento typ fotovoltaické elektrárny patří k nejlevnějším. Ušetříte totiž značnou částku za baterie, neboť tato fotovoltaika nenabízí možnost odložené spotřeby. Ve chvíli, kdy nespotřebujete vyrobenou elektřinu, posílá ji FVE do distribuční soustavy.

FVE s bateriovým úložištěm: Fotovoltaika napojená na baterii umožňuje využívat nastřádanou energii, kdykoliv je to potřeba, což je velká výhoda. Potenciální nevýhodou je, že baterie zvyšují náklady na fotovoltaiku. Kapacita baterie by měla být okolo 1,2násobku instalovaného výkonu a baterie tak obvykle tvoří okolo 25–30 % celkové ceny za fotovoltaiku.

FVE s ohřevem vody: Využít energii z fotovoltaiky k ohřevu vody je dalším způsobem, jak docílit odložené spotřeby. Funguje to tak, že nespotřebovaná energie z fotovoltaiky se „uskladní“ v akumulačním zásobníku na teplou vodu. Toto řešení lze navíc propojit s akumulací pomocí baterie. Docílíte tím maximálního využití energie ze slunce.

FVE v kombinaci s tepelným čerpadlem: Tepelné čerpadlo je velmi ekonomický a ekologický způsob, jak hospodařit s energií. Obě technologie jsou poměrně nákladné, ovšem investice se vám pravděpodobně velmi rychle vrátí. Propojením tepelného čerpadla s fotovoltaikou můžete totiž uspořit až 80 % nákladů za energie. 

Důležitý pojem je návratnost

Toužíte-li pořídit fotovoltaiku co nejlevněji, nezapomeňte se zamyslet nad zcela zásadním parametrem investice do solární elektrárny, a to je návratnost. Návratnost investice nám říká, za jak dlouhou dobu úspory, které fotovoltaika přináší, zaplatí pořizovací cenu FVE. Návratnost fotovoltaiky je tak velice důležitá – možná ještě důležitější než samotná pořizovací cena.

Vypočítat návratnost fotovoltaické elektrárny není úplně jednoduché. Rozhodně nestačí zprůměrovat množství energie, kterou dokáže plánovaná FVE vyrobit, a vynásobit ho aktuální cenou elektřiny od vašeho dodavatele. Takové číslo by bylo velmi nepřesné.

Do návratnosti promlouvají parametry jako velikost FVE, spotřeba domácnosti, způsob ohřevu vody a vytápění, použité komponenty a jejich výrobce, (ne)přítomnost tepelného čerpadla, místo a typ instalace, inflace nebo také predikce vývoje cen elektřiny. Z výše uvedených důvodů vám kvalitní dodavatel navrhne fotovoltaiku přesně na míru vašim potřebám a se zohledněním všech výše uvedených kritérií. 

Ve Smart Phoenix vám společně s projektem fotovoltaiky připravíme i detailní studii návratnosti vaší investice. Nejlevnější fotovoltaika v rámci pořizovací ceny totiž ještě nemusí znamenat nejlevnější fotovoltaiku za 25 let její životnosti. 

Jak to? Představme si hypotetickou situaci. Pokud bude vaším hlavním kritériem pořizovací cena a sáhnete po té nejlevnější fotovoltaice, nejspíše skončíte s malým fotovoltaickým systémem bez bateriového úložiště a s nekvalitním střídačem. Za realizaci zaplatíte sice méně, ale daň bude vysoká: Pravděpodobně nedokážete využít většinu vyrobené energie, zejména pokud jste přes den mimo dům. Vysoké přebytky budou odtékat do sítě a vaše úspora za elektřinu bude mnohem nižší, než by mohla být. Doba návratnosti tím pádem narůstá. „Výhodnost“ levné fotovoltaiky je pak otázkou.

Ozvěte se nám a společně probereme vše, co vás ohledně ceny a návratnosti FVE zajímá. 

Jak na nejlevnější fotovoltaiku

Existuje několik způsobů, jak významně snížit náklady na investici do fotovoltaiky, a přitom zachovat dobrou návratnost. Pojďme si je představit. 

Dotace na fotovoltaiku

Rodinné domy, bytové domy i firmy mohou na pořízení fotovoltaiky využít dotace, a tím svoji fotovoltaiku výrazně zlevnit. Dotační program Nová zelená úsporám například nabízí proplacení až 50 % nákladů na fotovoltaiku, a to do výše 200 tisíc korun. Počítejte však s tím, že cenu fotovoltaiky budete muset nejdříve uhradit. Stát vám peníze pošle zpětně, jakmile doložíte, že je vaše FVE hotová a funkční. 

Tip: Přečtěte si kompletní informace o dotacích na fotovoltaiku v roce 2023 pro firmy i pro rodinné domy.

Fotovoltaický ohřev vody

Levnější variantou fotovoltaiky je systém pro fotovoltaický ohřev vody. To znamená, že energii ze slunce budete využívat ryze k ohřevu vody, který tvoří průměrně 20 % spotřeby domácnosti. Pokud pobíráte (vy i všichni členové domácnosti) starobní či invalidní důchod nebo příspěvek na bydlení, můžete využít dotační program Nová zelená úsporám Light. Příspěvek na fotovoltaický ohřev vody činí 90 000 Kč. Tuto dotaci lze navíc za určitých podmínek čerpat předem – zálohově. Je to tedy jeden z nejlevnějších způsobů, jak instalovat fotovoltaiku a snížit náklady za ohřev vody, které tvoří v rozpočtu domácnosti významnou položku.

Fotovoltaika bez akumulace

Fotovoltaické systémy bez akumulace patří k nejlevnějším, neboť vás zbavují nutnosti investovat do nákladných baterií. Pokud pracujete z domova, máte v domě vlastní živnost či provozujete energeticky náročnou činnost (sem patří třeba skleníkové pěstování nebo některé typy chovatelství), může pro vás být tato „nejlevnější“ fotovoltaika optimálním řešením.

Kde se naopak nevyplatí šetřit?

Rozhodně vám nedoporučujeme šetřit na kvalitě použitých materiálů a technologií. Řeč je zejména o střídači, jehož nejlevnější varianty vám ve výsledku mohou fotovoltaiku nepříjemně prodražit. Kvalitní střídač vám umožní v případě potřeby fotovoltaický systém jednoduše rozšířit, nabízí možnosti monitorování sítě i chytré řízení fotovoltaického systému. 

Tip: O významu střídače a dalších aspektech, které ovlivňují cenu domácí fotovoltaiky, jsme se rozepsali v článku Cena fotovoltaiky na rodinný dům v roce 2024.

Levně a bez starostí aneb fotovoltaika na klíč

Chcete-li fotovoltaiku na míru, bez starostí a s nejlepším poměrem cena/výkon, doporučujeme pořídit si fotovoltaiku tzv. na klíč. To znamená, že se dodavatel fotovoltaiky postará o vše, co s pořízením solární elektrárny souvisí. Sem patří:

  1. Prvotní konzultace
  2. Cenová nabídka
  3. Osobní návštěva a zaměření místa instalace
  4. Tvorba projektu 
  5. Montáž FVE
  6. Vyřízení dotace a dalších formalit

Služba fotovoltaiky na klíč vás zbavuje veškerých starostí a administrativy, kterou vyřízení solární elektrárny obvykle obnáší. V porovnání s realizací fotovoltaiky svépomocí (což znamená, že si veškeré výše uvedené kroky zařídíte po vlastní ose) ušetříte obrovské množství času. Experti na fotovoltaiku totiž veškeré kroky zvládnou rychleji a efektivněji, než kdybyste se do nich pouštěli sami a poprvé v životě.

Ve výsledku je tak investice do fotovoltaiky na klíč finančně o něco nákladnější, než fotovoltaika svépomocí (přibližně o 15 %), ovšem vezmeme-li v potaz čas, energii a rychlost realizace, jedná se rozhodně o nejefektivnější řešení. A protože váš čas jsou peníze, dá se říct, že je to také řešení nejlevnější.

Tip: Přečtěte si, co fotovoltaika na klíč obnáší, kolik stojí a co konkrétně od služby očekávat.

Proč si pořídit fotovoltaiku na klíč se Smart Phoenix?

1. Získáte FVE na míru

Ve Smart Phoenix klademe důraz na to, aby fotovoltaika odpovídala potřebám vaší domácnosti. Každou FVE proto navrhujeme na míru. 

2. Spočítáme vám návratnost

Součástí fotovoltaiky od Smart Phoenix je i kalkulace návratnosti investice. Ta zaručí, že i v dlouhodobém horizontu se vám fotovoltaika skutečně vyplatí. Nejlevnější fotovoltaika je totiž ta, která vám dokáže nejvíce ušetřit. 

3. Vyjdeme vám vstříc

Potřebujete se vejít do určitého cenového limitu? Společně vymyslíme řešení, které vám přinese maximální efektivitu při zachování dané cenové hladiny. Poradíme vám, kde se dá ušetřit, a kde naopak levnější řešení není tak výhodné, jak by se mohlo zdát.

4. Vyřídíme za vás dotace a další formality

Potřebujete-li, aby vás fotovoltaika vyšla co nejlevněji, jsou tady dotace. Naši dotační experti je vyřídí za vás. Zdarma a s garancí, že dotaci získáte. 

5. Žádná (cenová) překvapení

Jsme transparentní a používáme kvalitní technologie od spolehlivých renomovaných dodavatelů. S námi budete přesně vědět, na kolik vás fotovoltaika vyjde, a budete mít jistotu, že vám bude FVE sloužit minimálně čtvrt století.

Další články

Odborná konzultace zdarma

Neváhejte a kontaktujte nás zcela nezávazně.

Během 1-2 pracovních dnů se s Vámi spojí náš odborník.

Vyslechne Vaše potřeby, posoudí situaci a navrhne optimální řešení.

Jste-li spokojeni, přistoupíme k dalším kroků směřujícím k realizaci.

Kontaktní informace budou využity pouze pro komunikaci s Vámi. Odesláním formuláře souhlasíte se zpracováním osobních údajů.
Děkujeme! Brzy se Vám ozveme.
Něco se pokazilo. Zavolejte nám nebo zkuste napsat později.
Na webu používáme cookies, pro jejichž použití a zpracování potřebujeme Váš souhlas. Více informací.