Malá solární elektrárna: Cena a návratnost 2024

Jak velkou solární elektrárnu vlastně potřebujete? Velikost fotovoltaiky úzce souvisí s jejím výkonem, a tím pádem i pořizovací cenou a návratností investice. Pojďme si vysvětlit, kdy na velikosti záleží, v jakých situacích je malá solární elektrárna optimálním řešením a na kolik peněz vás vyjde.

Na začátek si musíme ujasnit základní pojmy. Velikostí fotovoltaiky se obvykle myslí množství solárních panelů umístěných na střeše. Platí, že čím větší plocha fotovoltaických panelů, tím více vyrobené energie. V klimatických podmínkách Česka je třeba počítat, že solární panely o výkonu 1 kWp (jednotka, která označuje výkon fotovoltaického panelu nebo celé solární elektrárny za plného slunce) vyrobí asi 980 kWh elektřiny za rok.

Jak určit velikost FVE?

Optimální velikost solární elektrárny je dána spotřebou energie v domácnosti, popřípadě ve firmě či bytovém domě. Spotřebu snadno zjistíte z ročního vyúčtování vašeho dodavatele elektřiny. 

Při zvažování, zda větší či menší fotovoltaiku, však nezapomeňte zohlednit nejen současnou, ale také budoucí situaci. Chcete v dohledné době investovat do sauny, elektromobilu či klimatizace? Pak raději tyto plány zahrňte do výkonu budoucí solární elektrárny. Nezapomeňte, že fotovoltaiku si pořizujete minimálně na čtvrt století!

Ze zkušenosti doporučujeme v tuzemských podmínkách minimálně 1,15 kWp výkonu na každých 1000 kWh roční spotřeby.

Tip: Přečtěte si, jak funguje a kolik stojí pořízení fotovoltaiky na klíč.

Raději velkou, nebo malou solární elektrárnu?

Na základě spotřeby a dalších důležitých údajů o vašich zvycích a domácnosti vám odborníci (například my ve Smart Phoenix) spočítají optimální výkon solární elektrárny a s tím související množství fotovoltaických panelů. Co když na ideálně velikou FVE nemáte na střeše dostatek prostoru? Nebo naopak, co když se na vaši střechu či pozemek vejde i větší solární elektrárna, než potřebujete?

V zásadě platí, že elektřina vyrobená domovní solární elektrárnou by měla pokrýt vaše vlastní energetické nároky. Pokud byste svoji FVE naddimenzovali a vyrobenou elektřinu nezvládli spotřebovat, odteče do distribuční sítě. V současné situaci se přitom nedá předpokládat, že byste prodejem elektřiny dokázali vykompenzovat znatelně vyšší cenu, kterou za velkou solární elektrárnu zaplatíte. Velmi si tak prodloužíte návratnost investice.

Naopak v případě, že máte pouze omezené možnosti – ať už prostorové či finanční – a tím pádem plánujete pořídit malou solární elektrárnu, úspory na energiích budou sice nižší než v případě většího solárního systému, ovšem nižší bude i pořizovací cena. Malá solární elektrárna díky tomu nabízí zajímavou návratnost a je rozhodně smysluplným řešením.

Co ovlivňuje cenu malé solární elektrárny?

Na cenu malé solární elektrárny má vliv hned několik faktorů. Mezi ty hlavní patří:

  • Instalovaný výkon solární elektrárny
  • Typ solární elektrárny
  • Možnosti montáže

Instalovaný výkon solární elektrárny

Jak už jsme podrobně rozebrali výše, čím větší solární elektrárna, tím vyšší výkon a také cena. Obecně počítejte s tím, že 1 kWp solárních panelů stojí okolo 9 000 Kč. 

Typ solární elektrárny

Solární elektrárnu lze kombinovat s dalšími technologiemi. Můžete ji napojit na bateriové úložiště, ohřev vody nebo tepelné čerpadlo. Všechny tyto varianty vám pomůžou využít vyrobenou energii maximálně efektivně, což urychluje návratnost investice do malé solární elektrárny.

Možnosti montáže

Do finální ceny solární elektrárny promlouvají také konkrétní možnosti montáže. Ty se obvykle odvíjejí od lokality, vlastností střechy, složitosti instalace a dalších proměnných.

Do hry samozřejmě promlouvá i orientace střechy, která má velkých vliv na reálný výkon fotovoltaiky. Ideální je orientace na jihovýchod či jihozápad, ovšem i instalace směrem na východ či západ je možná. V takovém případě lze chybějící osvit vynahradit větším množstvím fotovoltaických panelů. Nedoporučuje se pouze orientace severním, severovýchodním či severozápadním směrem.

Na internetu existuje nepřeberné množství kalkulaček a konfigurátorů FVE, berte však v potaz, že se vždy jedná pouze o hrubý odhad jak parametrů, tak ceny. Nejlepší je proto spojit se rovnou s odborníky ze Smart Phoenix. Úvodní konzultace je u nás nezávazná a samozřejmě zdarma. Pokud si solární elektrárnu objednáte u nás, naši technici vypočítají veškeré parametry přímo na míru vašim potřebám.

Orientační přehled nákladů na solární elektrárnu

Níže najdete zjednodušený přehled položek, z nichž se skládá výsledná cena fotovoltaiky.

Náklady na technologie

Položka
Orientační cena
Solární panely

cca 9 000 Kč za 1 kWp

Střídač

od 50 000 do 90 000 Kč

Bateriové úložiště

od 12 tisíc do 18 tisíc Kč/1 kWh

Kotvící materiál

od v řádu desítek tisíc korun v závislosti na velikosti FVE

Rozvaděče a elektromateriál

cca 65 000 Kč

Náklady na projekt

Položka
Orientační cena
Tvorba projektu FVE + dotace

do 20 tisíc do 70 tisíc Kč

Náklady na instalaci a montáž

Položka
Orientační cena
Montáž

cca 5 500 Kč za 1 kWp

Doprava osob a materiálu, instalace plošiny

od 2 000–13 000 Kč v závislosti na lokalitě a podmínkách instalace

Revize a uvedení do provozu

cca 5 000 Kč

Dotace na solární elektrárnu

Jako soukromá osoba můžete i na malou solární elektrárnu získat dotaci z programu Nová zelená úsporám. Standardní program vyžaduje minimální instalovaný výkon 2 kWp (pro představu, na šikmé střeše to znamená fotovoltaiku o ploše 10 m2). Za každý další 1 kWp instalovaného výkonu pak získáte 10 000 Kč. Pokud investujete do systému s akumulací, za 1 kWh elektrického akumulačního systému nabízí dotace 10 000 Kč.

Dotaci lze získat také na fotovoltaický ohřev vody, a to prostřednictvím programu Nová zelená úsporám Light. Tento program je určený pro nízkopříjmové domácnosti, tudíž lze prostředky dokonce čerpat předem zálohou. Na druhou stranu je nutné, aby všichni členové domácnosti pobírali starobní důchod, invalidní důchod 3. stupně, nebo příspěvek na bydlení. Na solární ohřev teplé vody nabízí program 90 000 Kč.

Tip: Všechno, co je potřebujete vědět o dotacích, jsme sepsali do článku Dotace na fotovoltaiku 2024: Pro firmy i rodinné domy.

Modelová kalkulace malé solární elektrárny

Investicí do malé solární elektrárny ušetříte oproti její větší variantě zejména na solárních panelech, jejich konstrukci a montáži. V závislosti na zvolené kapacitě baterie můžete ušetřit i zde, ovšem nemusí vždy platit, že malé solární elektrárně postačí malá baterie.

Zvolená velikost akumulátoru totiž závisí i na jiných faktorech než jen velikosti, potažmo výkonu FVE. Do hry vstupuje například režim využití elektřiny (zda je spotřeba přes den rovnoměrná či nikoliv), typ FVE anebo objekt. Ostrovní solární elektrárny (tj. FVE, které nejsou připojené na distribuční síť) potřebují vyšší kapacitu baterie (ideálně dvojnásobek výkonu solární elektrárny), ať už je jejich velikost jakákoliv.

Níže jsme připravili modelovou kalkulaci malé FVE s větším bateriovým úložištěm, které umožní uchovat a později spotřebovat většinu vyrobené energie. Berte prosím v potaz, že se jedná o příklad. Konkrétní ceny jednotlivých položek se můžou lišit v závislosti na dalších faktorech.

Modelová kalkulace malé FVE 6 kWp s bateriovým úložištěm 11,6 kWh

Položka
Orientační cena
Fotovoltaické panely + konstrukce + montáž

90 000 Kč

Střídač + baterie

184 000 Kč

Elektroinstalace a uvedení do provozu

76 500 Kč

Projektová dokumentace + revize

15 000 Kč

Vyřízení dotace

0 Kč

Doprava osob a materiálu, instalace plošiny

10 500 Kč

Celková cena FVE bez dotace

376 000 Kč

Dotace

-206 800 Kč (podmínky od 1. 9. 2023)

Cena FVE po započtení dotace

169 200 Kč

* Berte prosím v potaz, že uvedená kalkulace je modelová. Ve Smart Phoenix navrhujeme každou FVE na míru, proto se ve vašem konkrétním případě může cena FVE na klíč lišit.

Návratnost malé solární elektrárny

Rozdíl v návratnosti investice mezi malou a větší solární elektrárnou závisí na několika faktorech. Sem patří konkrétní náklady na pořízení, způsob ohřevu vody a vytápění, inflace, predikce vývoje cen elektřiny na maloobchodním trhu a velkoobchodní burze a mnoho dalšího.

Tip: Zajímá vás, jak je to s návratností investice do fotovoltaiky? Přečtěte si vše, co potřebujete vědět o návratnosti FVE.

Solární elektrárny přinášejí nejlepší návratnost tehdy, když dokážete využít co nejvyšší podíl vyrobené energie – ani o moc více, ani o moc méně. V současné situaci je však o něco menší solární elektrárna rozumnějším řešením než naddimenzovaná fotovoltaika, jejíž přebytky budou pravidelně odtékat do sítě.

Na druhou stranu, pokud víte jistě, že v budoucnu se bude vaše spotřeba elektřiny navyšovat, je prozíravé pořídit o něco větší FVE, do které vaše spotřeba „doroste“, ať už pořízením elektromobilu, investicí do nových spotřebičů nebo rozrůstáním rodiny.

Je důležité provést podrobnou analýzu a porovnání nákladů, výnosů a faktorů, které ovlivňují návratnost investice do fotovoltaiky. Teprve pak je možné říct, zda je pro vás výhodnější investovat do velké, nebo malé solární elektrárny. 

Vždy je dobré FVE konzultovat s odborníkem nebo poradcem v oblasti solární energetiky. Ve Smart Phoenix jsme tady pro vás. Ke každé solární elektrárně vypracujeme odhad návratnosti investice, poskytneme vám odpovědi na všechny otázky a dokážeme vám navrhnout optimální velikost FVE na míru vaší domácnosti nebo firmě.

Další články

Odborná konzultace zdarma

Neváhejte a kontaktujte nás zcela nezávazně.

Během 1-2 pracovních dnů se s Vámi spojí náš odborník.

Vyslechne Vaše potřeby, posoudí situaci a navrhne optimální řešení.

Jste-li spokojeni, přistoupíme k dalším kroků směřujícím k realizaci.

Kontaktní informace budou využity pouze pro komunikaci s Vámi. Odesláním formuláře souhlasíte se zpracováním osobních údajů.
Děkujeme! Brzy se Vám ozveme.
Něco se pokazilo. Zavolejte nám nebo zkuste napsat později.
Na webu používáme cookies, pro jejichž použití a zpracování potřebujeme Váš souhlas. Více informací.